Embed Kodu

Müdürünüz İşe Çıplak Gelmenizi İsteyebilir mi? İş Yerindeki Giyim Kuralları Tartışılıyor

Bir müdür, "Pazartesi itibariyle herkesin işe çıplak gelmesini istiyorum." diyebilir mi? İş yerlerindeki giyim kuralları; baskıcı, cinsiyetçi, ayrımcı olmak gibi kimi sıkıntılar barındırıyor.

Son zamanlar çalışanların dövmeleri, başörtüleri, dini sembol içeren takıları ya da topuklu ayakkabıları yüzünden işlerinden kovulduğuna tanık olduk, bu konuların haberlerde tartışıldığını gördük. Bu da bir işverenin çalışanından neler talep edebileceği sorusunu ortaya çıkarıyor. İşverenlerin istediği gibi bir kıyafet kuralı getirmesi mantıklı mı?

BAZI MESLEKLER İÇİN NORMAL

Tabii ki Disneyland'da çalışıyorsanız, oyuncuysanız ya da bir doktorsanız giymeniz gereken kıyafetin ne olduğu belli olabilir. Cambridgeli filozof Clare Chambers, polis, cankurtaran ya da otelde çalışanlar gibi bazı mesleğe sahip olanların topluluk içinde fark edilmesinin istenebileceğini aktarıyor.

Ancak Chambers profesyonel bir kıyafete dair kuralların belirlenmeye başlamasının daha sakıncalı olduğunu aktarıyor. Mesela kısa şort giymeyin, saçınızı at kuyruğu bağlamayın ya da ceket giyin gibi.

"TOPUKLU AYAKKABI TALEP ETMEK CİNSİYETÇİ"

Clare Chambers'a göre böyle bir durumda sorulması gereken iki soru var: Kıyafetle ilgili bu kurallar zarar veriyor ya da rahatsız ediyor mu? İkincisi ayrımcılık ya da baskı uyguluyor mu? Böyle düşünüldüğünde kadınlardan topuklu ayakkabı giymesini istemektense erkeklerden kravat takmalarını istemek daha az karşı çıkılabilecek bir durum:

"Erkeklerden kravat takmalarını istemek cinsiyetçi ancak baskıcı değil. Rahatsız edici olsa da bedene çok zarar vermiyor. Ancak kadınlardan topuklu ayakkabı giymelerini istemek baskıcı. Aynı zamanda vücutlarının objeleştirilmesini amaçladığı için cinsiyetçi."

KAMU KURULUŞLARI İÇİN GEREKLİ OLABİLİR

Aynı zamanda şirketin özel ya da kamu sektöründe olup olmadığı da önemli. Kamu sektöründe çalışanların belirli sınıfsal grupları dışlamaması için aynı kıyafetleri giymesi gerekebilir.

Erkeklerden sakallarını kesmelerini istemek de bazı dini ve kültürel değerlere karşı gelebilir. Küçük bir haç takmanın çok rahatsız edici olduğunu söyleyemeyiz.

BURKA KONUSU TARTIŞMALI

Bazıları bir öğretmenin burka takmasına karşı çıksa da bu dünyanın birçok yerinde çok yaygın. Kimilerine göre burka ataerkil toplum yapısının bir zorlaması kimilerine göre ise kadınların bunu seçme özgürlüğü demek.

London School of Economics'ten filozof Anne Phillips ise böyle bir düşünce yapısının yanlış olduğunu ortaya koyuyor: Burka ile mini etek arasında bu noktada bir ayrım yaratmak zor olabilir. Bu yüzden çalışanlar üzerinde kıyafet kodlarını zorunlu tutmak daha gün geçtikçe çok kızgınlık ortaya çıkarıyor.